Digitális átállás a magyar építőiparban.

Hamarosan bevezetésre kerül az új építési törvényt, amely várhatóan előírja az állami beruházások esetében a BIM megoldások alkalmazását a kivitelezés és a tervezés folyamatában, ezért érezhető a felfokozott érdeklődés a digitális megoldások iránt. 


Digitális átállás a magyar építőiparban.

Régóta köztudott, hogy az építésgazdaság az egész világon, így hazánkban is modernizációs kényszerpályán van, hiszen az egyik legkevésbé digitalizált iparágak közé tartozik. A szektorra általánosan jellemző az alacsony hatékonyság, az energiapazarlás, a magas károsanyag-kibocsátás (C02, hulladék), az átláthatatlanság és kiszámíthatatlanság, a minőségi és határidő problémák, illetve költségtúllépések. Ennek egyik oka, hogy nagyon sok szinten dolgozik az építőipar egyszerre, ráadásul a szereplők általában projekt szinten szerződnek le, nem 5-10 éves távlatokban gondolkodnak. A szakma egyetért abban, hogy az építőipar átfogó modernizációja digitalizáció révén lehetséges, amelybe egy projekt alapú iparág esetében szükséges bevonni a gyártókat és kereskedőket is. Ennek a folyamatnak a teljes életcikluson átfutó digitális gerince pedig a BIM, azaz az építményinformációs modellezés, amely egy olyan irányadó technológia, mellyel tulajdonképpen minden építési folyamat megtervezhető és ellenőrizhető a kezdeti ötlettől a megvalósult építményekig, sőt, segítségével.

A BIM-alapú vizsgálatok egyik fő előnye az automatizálás, amellyel jelentős időt takaríthatunk meg már a tervezés szakaszában, csökkenthetők a felmerülő költségek, valamint az emberi tényezők által elődidézett tervezési hibák. BIM-alapú projektek költséghatékonyságát vizsgáló kutatásokban kimutatták, hogy ugyan a tervezési szakaszban nagyobb ráfordítás szükséges, azonban projekttől függően akár 9-25%-kal is képes csökkenteni a kivitelezési fázis költségeit, valamint jelentősen javíthatja összességében a teljes építési projektet. A kivitelezőknek is megéri a digitalizáció, mert a BIM alkalmazásával nem lesz többé elvesztett adat, nyomon követhető és archiválható lesz a tervezés és kivitelezés során történt összes változtatás, valamint költség- és időbecsléshez megfelelő pontosságú anyagmennyiség-kimutatás is készíthető.

A digitalizáció előnyei:

  • átláthatóbb tervezési folyamat minden résztvevő számára
  • tervezési folyamatok és a tervek ellenőrzése hatékonyabbá válik, így közvetlenül befolyásolja a költségeket és ütemezést
  • modellek vizualizációjával a bonyolultabb részletek megértése is könnyebbé válik
  • projekt szereplői közti együttműködés elősegítése
  • modell változásai következetesen mindenre kihatással vannak
  • tervezési hibák vizualizálhatók

Idő-ráfordítás megoszlása BIM-alapú és hagyományosan kivitelezett projektek esetében


A BIM technológia még csak korlátozottan van jelen ma a magyar építőiparban, hiszen leginkább az építészek használnak 3D BIM megoldásokat, emiatt a teljes iparági BIM átállás viszonylag hosszabb idő alatt, a nemzetközi tapasztalatoknak megfelelően 5-8 év alatt valósulhat meg. Azonban a piac idei szűkülése és az új törvényi előírások felgyorsíthatják a technológiai fejlesztéseket, hiszen az építőipari vállalatoknak érdeke versenyképességük és alkalmazott technológiájuk fejlesztése. A magyar piac várja az új építési törvényt, amely várhatóan az állami beruházások esetében előírja a BIM megoldások alkalmazását a kivitelezés és a tervezés folyamatában, ezért érezhető a felfokozott érdeklődés a digitális megoldások iránt.

Erre nyújt megoldást a Screening Eagle INSPECT vizsgáló és dokumentáló szoftvere.

A technológia fejlődésével egyre inkább háttérbe szorul az építési helyszíneken is a hagyományos, papír alapú tervek használata, hiszen sokkal időigényesebb a különböző szakágak helyszíni munkáinak és vizsgálatainak összehangolása. A Proceq termékek gyártójánál, a Screening Eagle-nél kiemelt figyelmet biztosítanak az olyan digitális megoldások kifejlesztésére, amelyek elősegítik a rugalmasabb és költséghatékonyabb munkavégzést az építőipari vállalkozások számára.

A Screening Eagle Technologies nemrégiben mutatta be az INSPECT intelligens vizsgálati és dokumentáló szoftverének 3.2 verzióját, amely egy helyen tárolja és értelmezi az összes, különböző mérőeszközökkel elvégzett, a szerkezet adott pontjaihoz rendelt vizsgálati adatot.

 


További információkért tekintse meg részletes ismertetőnket az alábbi linkre kattintva:








Érdekli a Digitális átállás a magyar építőiparban.?

Kérjen rá ajánlatot. Három napon belül válaszolunk és felvesszük önnel a kapcsolatot.

Hasonló termékek